
Tobie też jest za gorąco? Jeśli nie siedzisz w klimatyzowanym pomieszczeniu to zapewne tak. Sama jestem ciepłolubem, ale większość ludzi czuje się dobrze, gdy w pomieszczeniu jest 22-24 st.C. I gdy dla mnie 25-26 st. C w pomieszczeniu są super to są tacy, którym jest za gorąco już przy 20 st.C. A jak to wygląda u Twojego psa?
Różnie. W zależności od wielkości, rasy czy rodzaju okrywy włosowej itd. Są jednak pewne cechy wspólne dla wszystkich psów. Psy w odróżnieniu od ludzi nie pocą się całą powierzchnią skóry. Psy pocą się jedynie przez opuszki łap. Kolejnym elementem pomagającym regulować temperaturę ciała jest ziajanie.
Kiedy przychodzą upały, pamiętaj żeby zwrócić uwagę na to, czy Twój pies ma odpowiednie przed nimi zabezpieczenie. W domu sprawa jest prostsza — kup matę chłodzącą, udostępnij psu chłodniejsze miejsce (podłoga w łazience przeważnie jest super) lub ochładzaj swojego psa wycierając go chłodnym wilgotnym ręcznikiem. Jeśli Twój pies jest Kamikadze i w temperaturze około 30 stopni chce leżeć w słońcu (są takie) nie pozwól mu na to. Najlepiej zasłonić okna, jeśli słońce operuje bezpośrednio w mieszkaniu. Nie otwieraj okien wychodząc z domu (jak jesteś w domu to lepiej też nie) jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w mieszkaniu. Super sprawą jest oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania gdzie do pojemnika na wodę możemy wrzucić lód co obniży nieco temperaturę w pomieszczeniu, a poza tym nie będzie duszno.
No dobra a co masz zrobić na dworze? Unikaj chodzenia po betonie, na który świeci słońce, a płytki chodnikowe oraz asfalt nagrzewają się do ekstremalnych temperatur i chodzenie po nich może uszkodzić poduszki łap Twojego psa. Jeśli pies jest mały to możemy go przenieść bezpośrednio na trawnik. Jeśli nasz podopieczny jest większy lub duży — kup mu ochraniacze na łapy. Najlepiej unikać nasłonecznionych miejsc, chodzić tam, gdzie jest cień i nie po betonie, chociaż w miejskich realiach nie zawsze się to udaje.
Jeśli pies lubi wodę to wspólne korzystanie z kurtyny wodnej (świetna zabawa dla opiekuna i dla psa) również ochłodzi w upalny dzień. Poza betonową dżunglą wszelkiego rodzaju BEZPIECZNE dla psa zbiorniki wodne mogą przynieść dużą ulgę. Wszystko to dotyczy całkowicie zdrowych psów. Jeśli Twój pies jest starszy, bardzo młody, chory aktualnie lub przewlekle pamiętaj, żeby spacer poranny przesunąć na godzinę bardzo poranną np. 5-6 rano, spacer popołudniowy skrócić do minimum, a spacer wieczorny koniecznie po zachodzie słońca, najlepiej z 2 godziny po. Będzie jak Wam wyjdzie ale staraj się unikać spaceru, gdy słońce operuje najbardziej i gdy temperatura jest najwyższa.
Pamiętaj, że nic z tego nie zadziała prawidłowo, jeśli pies nie będzie odpowiednio nawodniony.
Nawadniaj siebie i swojego psa. Unikaj wychodzenia na słońce i 3majcie się chłodno!